May 2018 Schedule

The Soggy Bottom Boys (Sat) • The SteelDrivers (Thurs) • John Cowan (Fri) • The Gibson Brothers (Fri) The Seldom Scene (Sat/Sun) • Blue Highway (Thurs) • Russell Moore & IIIrd Tyme Out (Fri) • Dry Branch Fire Squad (Sat/Sun) • Rhonda Vincent & The Rage (Sat) • Volume 5 (Fri) • Danny Paisley & the Southern Grass (Sun) • Michael Cleveland & Flamekeeper (Fri) • Sideline (Thurs/Sat) • Darin & Brooke Aldridge (Thurs/Fri) • Blue Moon Rising (Thurs) • Country Gentlemen Tribute Band (Sun)


May 2018 Daily Schedule

 

Thursday

  • 12:45 – Wernick Method Jam Camp
  • 1:00 – Blue Moon Rising
  • 2:00 – Darin & Brooke Aldridge
  • 3:00 – Blue Highway
  • 4:00 – Sideline
  • 5:00 – Blue Moon Rising 
  • 6:00 – Darin & Brooke Aldridge
  • 7:00 – Blue Highway
  • 8:00 – The SteelDrivers
  • 9:45 – Sideline

Friday

  • 12:00 –  TBA
  • 1:00 – Mike Cleveland & Flamekeeper
  • 2:00 – The Gibson Brothers
  • 3:00 – Russell Moore & IIIrd Tyme Out
  • 4:00 – Volume 5
  • 5:00 – Dinner Break
  • 6:00 – Mike Cleveland & Flamekeeper
  • 7:00 – The Gibson Brothers
  • 8:00 – John Cowan w/ Darin & Brooke Aldridge
  • 9:45 – Russell Moore & IIIrd Tyme Out
  • 10:45 – Volume 5 


Saturday

  • 12:00 – East of Monroe
  • 1:00 – Dry Branch Fire Squad
  • 2:00 – Rhonda Vincent & the Rage
  • 3:00 –  The Seldom Scene
  • 4:00 – Sideline
  • 5:00 – Dinner Break
  • 6:00 – Dry Branch Fire Squad
  • 7:00 – Rhonda Vincent & the Rage
  • 8:00 – The Soggy Bottom Boys
  • 9:45 – The Seldom Scene
  • 10:45 – Sideline

Sunday

  • 10:00 – Dry Branch Fire Squad 
  • 11:15 – Patent Pending
  • 12:20 – Country Gentlemen Tribute Band
  • 1:30 – Danny Paisley & the Southern Grass
  • 2:45 – The Seldom Scene (75 Minute Set)
  • 4:15 – Remington Ryde
  • 5:15 – Thank You & Farewell until August 17-20th 


May 2018 Workshop Schedule

 

Thursday

  • 12:00 – Fan Jam with Mike Henderson, Eldred Hill, Ira Gitlin, Mary Jo and Charlie Leet
  • 1:15 – Songwriting w/Shawn Lane of Blue Highway
  • 2:30 – Guitar w/ Skip Cherryholmes
  • 3:45 – TBA
  • 4:45 – Volcals w/ Darin & Brooke Aldridge

Friday

  • 11:00 – Cirle Jam
  • 12:15 – Beginning Mandolin w/ Eldrid Hill
  • 1:30 – Fiddle w/ Justin Haynes
  • 2:30 – Sideline Showcase
  • 3:45 – Bass w/ Tyler Griffith
  • 4:45 – ALL STAR JAM! – Russell Moore, Michael Cleveland, Steve Dilling, Eric Gibson, Leigh Gibson, Wayne Benson, Jason Moore, & Nathan Livers


Saturday

  • 11:00 – Pluck & Strum for Kids
  • 12:15 – Banjo w/ Aaron McDaris
  • 1:30 – TBA
  • 2:45 – Ron Thomason
  • 4:00 – Guitar w/ Adam McIntosh
  • 5:15 – Blue Octane Band Showcase

Thank You! And Farewell until August 16-19th, 2018!
All Acts & Times Subject to Change – Festival Held Rain or Shine